Türkçe   العربية
+90 274 212 12 12 info@filistinder.org.tr
Kategoriler
Güncel Haberler
Dünyadan Haberler
Faaliyetlerimizden Haberler
''Kardeş Şehir''de çocukluklarını doyasıya yaşadılar

- Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine kardeş şehir Gazze'den gelen 20 yetim çocuk, kırlarda koşup oynayarak, havuzda yüzerek Filistin'de bulamadıkları özgürlüğün tadını çıkardı.
KÜTAHYA Tavşanlı'nın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü törenlerini izleyen çocuklar, ülkelerinde bomba ve silah seslerinin susması, ambargonun sona ermesi için dua etti.
Tavşanlı Belediye Meclisi, geçen yılın ocak ayında İsrail'in Gazze'ye yönelik hava ve kara saldırılarının sürdüğü günlerde Gazze'yi ''kardeş şehir'' ilan etmişti. Saldırılarda anne ve babalarını yitiren çocuklardan bir grup, geçen yıl yazın Tavşanlı'ya gelmiş, gezi ve eğlence etkinliklerine katılarak çocukluklarını doyasıya yaşamıştı.
Bu etkinliklerin devamı niteliğinde bir hafta önce 10 erkek, 10 kız yetim çocuk, Filistin'de faaliyet gösteren İslami Yardım Derneğinin desteğiyle Tavşanlı'ya geldi.
Tavşanlı Belediyesinin yanı sıra, ilçede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarınca hazırlanan program kapsamında havuzda yüzen, kırda piknik yapan çocuklar, barış ortamında hoşça vakit geçiriyor.
-''FİLİSTİN'İN DE KURTULUŞ GÜNÜ OLSUN''-
Bir haftadır yaşadıklarını ''anlatılamaz'' diye özetleyen yetim çocuklar, Tavşanlı'nın düşman işgalinden kurtuluşunun 88. yıl dönümü etkinliklerine katıldı.
Cumhuriyet Meydanı'nda halk oyunu gösterileri ve resmi geçit törenini ilgiyle izleyen çocuklar, yaşıtlarının kendilerine gösterdiği ilgiden memnun kaldı. Barış ve özgürlüğü kendi ülkeleri için de dilediklerini ve bunun için dua ettiklerini belirten çocuklar, her gün bombardıman tehdidi altında yaşamak istemediklerini söyledi.
Filistinli yetimler, duygularını şöyle anlattı:
''Maha Mausa (12): Kutlamayı çok beğendik. Şu anda Filistin işgal altında olduğu için böyle bir kurtuluş günü yapma imkanımız yok. Umuyorum ki en kısa zamanda düşmanları Filistin'den uzaklaştırıp böyle güzel bir kurtuluşu yaşayacağız. Filistin'in de kurtuluş günü olsun istiyoruz. Bu bizi çok mutlu edecek.
Muahhed Zeni (12): Filistin'in işgal altında olmasından dolayı özellikle öğretim hayatında zorluk çekiyoruz. Okula gitmemiz zor. Eğitime devam etmemiz çok zor. En kısa zamanda Filistin'in özgürlüğüne kavuşmasını, böyle güzel festivalleri, kurtuluş günlerini yaşamak istiyoruz. Tabii hayatımıza güzel bir şekilde, iyi bir eğitim alarak devam etmek istiyoruz.
Hadil Atiya (14): Biz doğduğumuzdan beri normal bir hayat yaşadığımızı düşünüyorduk. Ancak Türkiye'ye geldiğimiz zaman yaşadığımız hayatın normal olmadığını gördük. Burada yüzme havuzları, parklar gördük. Bundan dolayı farklı hayat yaşadığımızı fark ettik.
Emel Madhun (12): Filistin bizim ülkemizdir, hiçbir zaman değişmeyiz ama buradaki yaşamla oradaki yaşam arasında çok fark var. Filistin'de birçok tarlamız, bahçemiz vardı ama hepsi İsrail tarafından mahvedildi. Buraya geldik ve bunları gördük. Burada ambargo yok, en azından her şeyin giriş çıkışı serbest.''
-''ÇOCUKLARA SAVAŞSIZ BİR YAŞAMIN DA OLACAĞINI GÖSTERDİK''-
Tavşanlı Belediye Başkanı Mustafa Güler de ilk kez ülkelerinden çıkıp barışı, huzuru, oynamayı ve çocuk olmayı yaşama imkanı bulan çocukları konuk etmekten gurur duyduklarını söyledi.
Bu güzel kardeşlik örneğini her yıl sürdüreceklerini bildiren Güler, şöyle konuştu:
''Geçtiğimiz yıl yetimleri Tavşanlı'da konuk etme girişimimiz sonucu, Mısır'ın Refah Sınır Kapısı ilk kez çocuklara açıldı ve çocukları ağırlama imkanı bulduk. Bu yıl da aynı şekilde geçiş izni verildi ve onları kucakladık. Bundan sonraki dönem içerisinde de her sene geleneksel olarak Gazze'den çocuklarımızı Tavşanlı'ya getireceğiz. Bize ailelerinden miras kalmış çocuklarımızdır, biz öyle kabul ettik. Gerektiğinde onların ablaları, ağabeyleri, gerektiğinde manevi babaları olmaya çalışıyoruz.''
Organizasyonun gerçekleşmesine katkı sağlayan Filistinli Muhammed Afifi ise çocuklara savaşsız bir yaşamın da olabileceğini gösterdiklerini kaydetti.
Savaşı görmenin kolay, dünyayı görmenin zor olduğunu dile getiren Afifi, ''Burada çocuklar dünyayı görüyor, 87 yıllık bir ülkeyi görüyor. Nasıl kurulduğunu onlara öğretiyoruz. Bunu başardığımız için çok mutluyuz'' diye konuştu.
-ANADOLU AJANSININ 90. KURULUŞ YILINI KUTLADILAR-
Bu arada, yetim çocuklar, Tavşanlı'nın düşman işgalinden kurtuluş yıl dönümü etkinlikleri sırasında, büyük hayranlık duydukları Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Anadolu Ajansının (AA) bu yıl kuruluşunun 90. yılını kutladığını öğrendi. Ajansın yurt içi ve yurt dışındaki çalışmalarına ilişkin bilgi alan çocuklar, Belediye Başkanı Güler ve öğretmenleri nezaretinde AA'nın 90. yıl flamasını açarak önünde poz verdi.
Filistinli çocukların dileklerini ve hissettiklerini dünyaya duyurduğu için AA'ya teşekkür eden çocuklar, Ajansın 90. kuruluş yıl dönümünü kutladı.
Belediye Başkanı Güler de Milli Mücadele'yi dünyaya duyurarak 90 yıl önce faaliyetine başlayan AA'nın, Türkiye'nin sesinin dünyaya yayılmasına öncülük ettiğini belirterek, ''Türkiye'nin köklü kuruluşlarından olan AA'nın 90. kuruluş yılını kutluyorum. Yaptığı hizmetler, sergilediği tarafsız habercilik anlayışıyla olayları dünyaya yansıtma noktasında kalitesinden dolayı çalışanlarını tebrik ediyorum. Yayın hayatında nice 90. yıllara gelmesini umuyorum'' dedi.

Kurumsal
basında biz
Yönetim Kurulu
Misyon & Vizyon
Kardeş Kurumlar
Hasap Numaralarımız
Projelerimiz
Tamamlanan Projeler
Devam Eden Projeler
Hedeflediğimiz Projeler
Bize Ulaşın

Adres: Saray Mahfuat Paşa Cd. No:1  Kütahya merkez

Tel: 0274 212 12 12

E-posta: info@filistinder.org.tr
Sosyal Medya
Faaliyet ve duyurularımızdan haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olunuz...
Filistin Halkı Dostları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. filistinder.org.tr © 2015 İns Web Tasarım