Türkçe   العربية
+90 274 212 12 12 info@filistinder.org.tr
Kategoriler
Kurumsal
Haberler
Projelerimiz
Makaleler
Bağış
Foto Galeri
Video Galeri
İletişim
Kudüs sokaklarında "İntifada" sesleri
Filistin yönetimi “Harem-üş-Şerif'i kapatmak savaş ilanı” açıklamasını yaparken, Kudüs sokaklarında da "İntifada" sesleri yükselmeye başladı.

Filistin lideri Mahmud Abbas'ın bir sözcüsü, Kudüs'teki kutsal mekanlardan Harem-üş-Şerif'in ibadete kapatılmasını savaş ilanı olarak niteledi.
 
Sözcü Nebil Ebu Rudeina, Filistin Yönetimi'nin bir Yahudi eylemcinin vurulmasının ardından tırmanan gerginlik sırasında alınan bu karara karşı yasal işlem başlatacağını açıkladı.
 
Yehuda Glick adlı haham Yahudilerin Harem-üş-Şerif'i daha fazla kullanabilmesi için düzenlenen bir toplantının ardından uğradığı silahlı saldırıda yaralandı. Saldırıda göğsünden ve karnından yaralanan Haham Glick, ameliyata alındı.
 
İsrail polisi, fail olduğundan kuşkulanılan 32 yaşındaki bir Filistinli'yi öldürdü. Polis, Mu'tez Hicazi'nin evini kuşatan güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürüldüğü bildiriliyor.
 
ABD doğumlu Haham Glick Yahudilerin Harem-üş-Şerif'te dua etme hakları için kampanya yürüten tanınmış bir isim.
 
Glick'in vurulması Kudüs'te gerginliklerin tırmanmasına yol açan bir dizi olayın sonuncusu. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırıların başlamasından bu yana, Doğu Kudüs'ün bazı kesimlerinde Filistinliler ve İsrail güvenlik güçleri arasında geceleri çatışmalar yaşanıyor.
 
'İslami Cihad üyesi'
Polis Moataz Hejazi'nin İslami Cihad grubuna üye olduğunu duyurdu. Şüpheli İsrail'de hapiste yatmış ve 2012 yılında tahliye olmuştu.

İsrailli yetkililer, iç güvenlik servisi Şin Bet ve polis terörle mücadele biriminin, Glick'i vuran kişinin Ebu Tor Mahallesi'nde bulunduğu bilgisini aldığını söyledi.
 
Kudüs sokaklarında "İntifada" sesleri
İsrail polisinin, Batı Kudüs’te aşırı sağcı aktivist haham Yehuda Joshua Glick'e yönelik silahlı saldırıyı düzenlediği iddia edilen Filistinli Mu'tez Hicazi'yi (32) öldürmesinin ardından, şehirde tansiyon yükseldi.
 
Silvan bölgesinin Ebu Tur mahallesinde güvenlik güçleriyle çatışan Filistinliler, İsrail askerlerinin müdahalesine havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. İsrail polisi ve askerleri ise göstericilere gaz, ses bombası ve plastik mermi ile müdahale etti.
 
Sokaklarda barikat kuran ve "İntifada" sloganları atan göstericilerin, bir minibüsü de ateşe verdiği görüldü.
 
Sağlık görevlilerinden edinilen bilgiye göre, arbedede en az 20 kişi yaralandı.
 
Öte yandan, hayatını kaybeden Hicazi'nin evinde taziye çadırı kuruldu. Hicazi'nin anne ve babası ise sabah saatlerinden bu yana gözaltında bulunuyor.
 
Taziye çadırında açıklamalarda bulunan Hicazi'nin ağabeyi Halil Hicazi (34), "Kardeşimi dün gece görmedim. Sabah bomba sesleriyle uyandım ve mahallede bir sürü İsrail askeri gördüm. Daha sonra mahalleye ambulanslar gelmeye başladığı zaman kardeşimin öldürüldüğünü öğrendim. Annemi, babamı ve bir erkek kardeşimi polis sabah saatlerinde gözaltına aldı" diye konuştu.
 
Aşırı sağcı Siyonist kimliğiyle tanınan Tapınak Dağı Mirasını Koruma Vakfı (HaLiba) Başkanı Yehuda Joshua Glick'e dün akşam saatlerinde Batı Kudüs’te silahlı saldırı düzenlenmişti.
 
Glick, son aylarda "Mescid-i Aksa'ya yönelik çok sayıda baskına öncülük etmiş ve Mescid-i Aksa Külliyesi üzerindeki camilerin yıkılarak yerine Süleyman Mabedi'nin inşa edilmesi" çağrısında bulunmuştu.
 
HaLiba adlı kuruluş, Mescid-i Aksa Külliyesi'nin Müslümanların mülkiyetinden alınıp Yahudilere verilmesini, Külliye içerisinde bulunan İslami döneme ait tüm yapıların yıkılıp yerine Hazreti Süleyman'ın Mabedi olduğuna inanılan yapının tekrar inşa edilmesini savunuyor.
 
Öte yandan İsrail, "ikinci bir bildirime kadar Mescid-i Aksa’nın tüm Müslümanlara kapatıldığını" açıklamıştı. Buna göre turistler ve Yahudi yerleşimciler de dahil hiç kimsenin Aksa’ya girişine izin verilmiyor

Nazife ERSÖZ

Kurumsal
basında biz
Yönetim Kurulu
Misyon & Vizyon
Kardeş Kurumlar
Hasap Numaralarımız
Projelerimiz
Tamamlanan Projeler
Devam Eden Projeler
Hedeflediğimiz Projeler
Bize Ulaşın

Adres: Saray Mahfuat Paşa Cd. No:1  Kütahya merkez

Tel: 0274 212 12 12

E-posta: info@filistinder.org.tr
Sosyal Medya
Faaliyet ve duyurularımızdan haberdar olmak için e-posta listemize kayıt olunuz...
Filistin Halkı Dostları Derneği Resmi Web Sayfasıdır. filistinder.org.tr © 2015 İns Web Tasarım